Men's Soccer Honor Roll

To jump to the desired category, use the links below
All-America | All-Region | All-Conference | Individual Awards | Team Accomplishments 

 

Daktronics NCAA Division II All-America
2007 Tom Brailsford (1st team)
2007 Lee Squires (2nd team)
2007 Berin Boracic (3rd team)
2007 Dale Parker (Honorable Mention)
2008 Lee Squires (2nd team)
2009 Berin Boracic (3rd team)
2009 Luke Duffy (3rd team)
2009 Dale Parker (3rd team)
2009 Sean Paradise (Honorable Mention)
2010 Lee Squires (Honorable Mention)
NJCAA All-America
1988 Guy Farrell
1988 Roy Lassiter
1989 John Clark (Honorable Mention)
1990 Jason Maricle (Honorable Mention)
NSCAA All-America
1990 John Clark
1990 Jason Maricle
1990 Andy Restreppo
1990 Jonathan Clarke
1990 Frank Appiah
2001 Khano Smith (2nd team)
2001 Khano Smith (1st team)
2007 Matt Lacey (1st team)
2007 Lee Squires (1st team)
2007 Berin Boracic (2nd team)
2008 Lee Squires (2nd team)
2009 Berin Boracic (2nd team)
2009 Sean Paradise (2nd team)
Daktronics NCAA II All-Southeast Region
2007 Berin Boracic (1st team)
2007 Tom Brailsford (1st team)
2007 Dale Parker (1st team)
2007 Lee Squires (1st team)
2007 Matt Lacey (2nd team)
2007 Sean Paradise (2nd team)
2008 Lee Squires (1st team)
2009 Berin Boracic (1st team)
2009 Dale Parker (1st team)
2009 Luke Duffy (1st team)
2009 Sean Paradise (1st team)
2009 Richard Guffins (2nd team)
2010 Lee Squires (1st team)
2010 Luke Duffy (1st team)
2010 David Palmer (2nd team)
2010 Justin Jones (2nd team)
2010 Thomas Rusling (2nd team)
2011 Luke Duffy (2nd team)
2011 James Galvani (2nd team)
2011 James Smith (2nd team)
NSCAA All-Region
2001 Khano Smith (1st team)
2001 Calvin Dixon
2002 Khano Smith (1st team)
2003 Mark Sommerville (2nd team)
2003 Calvin Dixon (3rd team)
2004 Calvin Dixon (2nd team)
2004 Gerald Ngwang (2nd team)
2004 Lee Rogers (2nd team)
2006 Matt Lacey (2nd team)
2006 Berin Boracic (2nd team)
2007 Matt Lacey (1st team)
2007 Berin Boracic (1st team)
2007 Lee Squires (1st team)
2007 Sean Paradise (2nd team)
2008 Lee Squires (1st team)
2008 Dale Parker (1st team)
2008 Sean Paradise (3rd team)
2009 Berin Boracic (1st team)
2009 Dale Parker (1st team)
2009 Luke Duffy (1st team)
2009 Sean Paradise (1st team)
2009 David Palmer (3rd team)
2010 Lee Squires (1st team)
2010 David Palmer (2nd team)
2010 James Galvani (3rd team)
2010 Luke Duffy (3rd team)
2011 Luke Duffy (1st team)
2011 Luke Staats (2nd team)
2011 James Smith (2nd team)
2011 James Galvani (3rd team)
2011 Thomas Rusling (3rd team)
NJCAA All-Region X
1988 Guy Farrell (1st team)
1988 Frank Scorfina (1st team)
1988 Jason Barger (1st team)
1988 Otis Fawaz (2nd team)
1988 Allen Vital (2nd team)
1988 Kenny Galindo (2nd team)
1988 Greg Bailey (3rd team)
1988 Richard Robinson (3rd team)
1989 Roy Lassiter (1st team)
1989 Kentoine Jennings (1st team)
1989 John Clark (1st team)
1989 Jonathan Clarke (1st team)
1989 Andy Restreppo (1st team)
1989 Eric Lassiter (2nd team)
1989 Otis Fawaz (2nd team)
1989 Richard Robinson (Honorable Mention)
1989 Jomar Wilkinson (Honorable Mention)
1990 Jason Maricle (1st team)
1990 John Clark (1st team)
1990 Andy Restreppo (1st team)
1990 Jonathan Clarke (1st team)
1990 Frank Appiah (1st team)
1990 Tom Oxenreider (1st team)
1990 Joey DeSandre (1st team)
1990 Darren Shunkwiler (2nd team)
1990 Eric Lassiter (2nd team)
1990 Shawn Simons (2nd team)
1990 Jermaine Postlewaite (HM)
NCCSIA All-State Team
2007 Berin Boracic
2007 Tom Brailsford
2007 Dale Parker
2007 Matt Lacey
2007 Lee Squires
2007 Sean Paradise
2009 Luke Duffy
2009 Sean Paradise
2009 Dale Parker
2009 Jamie Bladen
2009 Berin Boracic
2011 James Galvani
2011 Luke Duffy
2011 James Smith
2013 Jordan Wright (1st team)
2013 Marvyn Rieger (2nd team)
All-Conference Carolinas
1995 J.J. Smith (2nd team)
1996 Scott Huntley (2nd team)
1997 Mark McShea (2nd team)
1998 Mark McShea (1st team)
1998 Juan Ortega (1st team)
1998 Kethel Haynes (2nd team)
1998 Nick Young (2nd team)
1998 Dale Kukucka (Honorable Mention)
1999 Mark McShea (1st team)
1999 Juan Ortega (1st team)
2000 Khano Smith (1st team)
2000 Levi Ernest (1st team)
2000 Darius Neerings (Honorable Mention)
2000 Juan Ortega (Honorable Mention)
2001 Kevin Proctor (1st team)
2001 Khano Smith (1st team)
2001 Chris McIntosh (1st team)
2001 Calvin Dixon (1st team)
2001 Mark Hallum (2nd team)
2001 Mario Lopez (2nd team)
2002 Khano Smith (1st team)
2002 Nick Young (2nd team)
2002 Calvin Dixon (2nd team)
2003 Mark Sommerville (1st team)
2003 Tim Bender (1st team)
2003 Paul Sandeford (1st team)
2003 Nick Velasquez (2nd team)
2003 Calvin Dixon (2nd team)
2004 Shawn Betring (1st team)
2004 Gerald Ngwang (1st team)
2004 Lee Rogers (1st team)
2004 Tim Bender (2nd team)
2004 Ian Batson (2nd team)
2004 Calvin Dixon (2nd team)
2005 Rocky Bravo (2nd team)
2005 Diego Cordiero (2nd team)
2006 Berin Boracic (1st team)
2006 Matt Lacey (2nd team)
2006 Jonny Bownes (Honorable Mention)
2007 Dale Parker (1st team)
2007 Berin Boracic (1st team)
2007 Lee Squires (1st team)
2007 Matt Lacey (1st team)
2007 Sean Paradise (1st team)
2007 Kyle McGimsey (2nd team)
2007 Tom Brailsford (3rd team)
2008 Dale Parker (1st team)
2008 Lee Squires (1st team)
2008 David Palmer (2nd team)
2008 Kyle McGimsey (2nd team)
2008 Sean Paradise (2nd team)
2008 Luke Duffy (3rd team)
2008 Nick Robinson (3rd team)
2009 Berin Boracic (1st team)
2009 Dale Parker (1st team)
2009 Luke Duffy (1st team)
2009 Sean Paradise (1st team)
2009 Richard Guffins (2nd team)
2009 David Palmer (2nd team)
2009 Luke Perry (3rd team)
2009 Jamie Bladen (3rd team)
2010 Lee Squires (1st team)
2010 David Palmer (1st team)
2010 Luke Perry (1st team)
2010 Luke Duffy (1st team)
2010 James Galvani (2nd team)
2010 Luke Staats (2nd team)
2010 Sam Kennedy (2nd team)
2011 Luke Duffy (1st team)
2011 James Galvani (1st team)
2011 Luke Staats (2nd team)
2011 James Smith (2nd team)
2011 Thomas Rusling (3rd team)
2012 James Galvani (2nd team)
2012 Scott Hudgins (3rd team)
2013 Jordan Wright (2nd team)
2013 Thomas Rusling (2nd team)
2013 Marvyn Rieger (2nd team)
2013 Andrew Shoemaker (3rd team)
2013 Matthew Cureton (3rd team)
2013 Yago Xavier (3rd team)
Conference Carolinas All-Tournament Team
1998 Jeremy Reese
1998 Nick Young
1998 Gervasio Santos
1998 Juan Ortega
1998 Mark McShea (MVP)
1999 Mark McShea
1999 Dale Kukucka
1999 Levi Ernest
2000 Mario Lopez
2000 Levi Ernest
2001 Chris McIntosh
2001 Justin Mitnick
2001 Kevin Proctor
2002 Daniel Mathes
2002 Nick Young
2002 Calvin Dixon
2002 Khano Smith
2002 Chris McIntosh (MVP)
2003 Calvin Dixon
2003 Gerald Ngwang
2003 Luke Patterson
2003 Mark Sommerville
2003 Chris McIntosh (MVP)
2004 Calvin Dixon
2007 Lee Squires (MVP)
2007 Jonny Bownes
2007 Matt Lacey
2007 Sean Paradise
2007 Nathan Wall
2008 Sean Paradise
2008 Lee Squires
2008 David Palmer
2008 Dale Parker
2008 Luke Duffy (MVP)
2009 Luke Duffy
2010 Lee Squires
2010 Luke Duffy
2010 David Palmer
2010 Justin Jones
2010 Thomas Rusling
2011 Luke Duffy
2011 James Smith
2011 Scott Hudgins
NJCAA Region X Player of the Year
1988 Guy Farrell
Conference Carolinas Player of the Year
1998 Mark McShea
2001 Khano Smith
2002 Khano Smith
2007 Berin Boracic
2008 Lee Squires
2009 Berin Boracic
2010 Lee Squires
Conference Carolinas Freshman of the Year
2003 Mark Sommerville
2009 Luke Perry
2013 Jordan Wright
Conference Carolinas Player of the Week
1997 Mark McShea
1998 Dale Kukucka
1998 Keith Sutton
1999 Mark McShea
2001 Mark Hallum
2002 Mihail Guscin
2003 Calvin Dixon
2003 Mark Sommerville (Twice)
2005 Bradley Rose
2006 Berin Boracic
2007 Berin Boracic (Three times)
2007 Lee Squires
2008 Lee Squires
2009 Berin Boracic
2010 Luke Perry
2010 James Galvani
2011 James Galvani
2013 Marvyn Rieger
Conference Carolinas Coach of the Year
1998 Jeremy Tittle
2007 Chris Whalley
2009 Chris Whalley
NJCAA Region X Coach of the Year
1988 Dave Munson
1990 Dave Munson
NJCAA District 26 Coach of the Year
1990 Dave Munson
Conference Carolinas Championships
2000, 2001, 2007, 2008, 2009, 2010
Conference Carolinas Tournament Champions
1998, 2002, 2003, 2007, 2008, 2010
Carolinas Junior College Conference Champions
1988, 1989, 1990
NJCAA Region X Champions
1989, 1990
NJCAA District 26 Champions
1990  
NJCAA National Quarterfinalist
1990  
NCAA Tournament Appearances
2007, 2008, 2009, 2010, 2011
NCAA II Southeast Region Champions
2007, 2009
NCAA II Final Four
2009  
NCAA II National Runner-up
2009